Jak dobrać krawat do garnituru? Jak go poprawnie wiązać? Krawaty to podstawowe elementy męskiej elegancji, które dodają stylu i szyku każdej stylizacji. Uzupełnia się nimi szczególnie garnitury noszone na specjalne okazje. Niezależnie jednak od tego, czy szykujesz się na spotkanie biznesowe, uroczystość rodzinną, czy nawet wyjście do teatru, dobrze zawiązany krawat może wpłynąć na Twój wizerunek i dodać Ci pewności siebie. Poznaj sposoby wiązania krawatów i dowiedz się, jak dobrać odpowiedni krawat do garnituru.

Wiązanie krawata – podstawowe zasady

Krawaty to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów mody męskiej. Czy wyobrażamy sobie garnitury bez obecności tego dodatku? Zdecydowanie nie! Jaka długość i szerokość krawata jest odpowiednia, aby stworzyć doskonałą stylizację męską?

Długość krawata jest kluczowym elementem, który wpływa na jego prezencję. Klasyczne krawaty po zawiązaniu powinny sięgać swoim końcem do górnej krawędzi paska od spodni. W przypadku węższych krawatów tzw. śledzików, ich koniec powinien zawisnąć około 1-2 cm od tej krawędzi.

Natomiast klasyczna szerokość krawata wynosi od 8 do 8,5 cm. Dostępne są także krawaty węższe (6 cm) lub nawet bardzo wąskie (4-5 cm). Ważne jest jednak, aby szerokość krawata była zbliżona do szerokości klapy garnituru. Najczęściej im szersze ramiona, tym warto wybrać garnitury o szerszych klapach, a co za tym idzie szersze krawaty.

Wiązanie krawata – różne sposoby

Wśród najpopularniejszych sposobów, na które można wiązać krawaty, wyróżnić można węzeł Four-In-Hand, jest on wąski, delikatny i nieco asymetryczny. Wyróżnić można także węzeł pół Windsor i Windsor, które są symetrycznymi, trójkątnymi węzłami krawieckimi. To jaki węzeł wybrać wybierając męskie garnitury czy koszule powinno w dużym stopniu zależeć od stylu i sylwetki danego mężczyzny.

Wybierasz bardzo klasyczne garnitury? Rozważ węzeł Windsor, czyli gruby i trójkątny węzeł. Węzeł Windsor jest całkiem prosty do zawiązania. Choć niemal każdy może go nosić, wygląda on szczególnie dobrze na mężczyznach z dłuższymi szyjami, ponieważ szeroka forma Windsora skraca nieco szyję.

Dobieranie krawatu do garnituru – czym się kierować?

Podstawową zasadą przy doborze krawata do garnituru jest zwracanie uwagi na dobór kolorów. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ich liczbą w jednej stylizacji. Im więcej kolorów w różnych odcieniach, tym gorzej. Krawat dobieramy nie tylko do garnituru, ale też do koszuli i poszetki.

Poczucie pewności zapewni używanie krawata w kolorze innym niż koszula. Zakładanie obu tych elementów garderoby w jednym kolorze może zostać uznane za modowe faux-pas. Ponadto, jeśli opieramy się na tym samym kolorze głównym, krawat powinien być jaśniejszy lub ciemniejszy od marynarki o 1 do 3 tonów.

Istnieją odstępstwa od reguły. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do granatowego garnituru założyć krawat w tym samym odcieniu, a do czarnego - czarny. Jeśli pragniecie eksperymentować z jednym kolorem, omińcie paletę jasnych barw - stylizacja z użyciem np. beżowej marynarki i beżowego krawata nie jest dobrym pomysłem. Co z krawatami w kolorowe wzory? Przy ich użyciu też stworzymy spójny wizerunek. Ważne jest, aby wzory współgrały kolorystycznie z koszulą lub garniturem.