Co posadzić w małym ogrodzie?Mały ogród nie jest trudny do aranżacji. Wystarczy tylko odpowiednio wszystko zaplanować, aby zyskać komfortową przestrzeń, która pozwoli cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Należy pamiętać w tym przypadku o zasadzie "mniej znaczy lepiej". W ten sposób nie trzeba będzie przejmować się niepotrzebnym chaosem, który mógłby negatywnie wpływać na wypoczynek wśród zieleni.

Jakie rośliny będą najlepszą propozycją do ogrodu?

W sklepach ogrodniczych do dyspozycji jest ogromna ilość propozycji. Wiele osób wychodzi z założenia, że na małych ogrodach odnajdą się tylko trawyponieważ na nic innego nie starczy miejsca. Fakt, że jest to dobry pomysł nie oznacza tego, iż trzeba się tylko do tego ograniczać. Decydując się na wybór roślin, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • jasne kwiaty - w ten sposób będą one optycznie powiększać ogród. Mogą to być np. byliny aksamitki, pierwiosnka, tawuły, funkii. Wybór takich kwiatów jest duży, więc z pewnością będzie można bez trudu znaleźć odmiany do swojego małego ogrodu.
  • drzewa - są one dozwolone, ale nie może być ich zbyt dużo. W innym bowiem przypadku mogą one dawać zbyt dużą ilość cienia. Do tego należy zrezygnować z zakupu wysokich drzew. Należy więc sprawdzić w internecie informacje na temat wybranego gatunku, aby nie okazało się, że za kilkanaście lat będzie się miało do czynienia z ogromnym drzewem.
  • rośliny - najlepiej postawić na takie odmiany, które charakteryzują się długim okresem kwitnienia.

Co można wybrać do małego ogrodu?

Decydując się na wybór roślin do ogrodu można postawić na takie propozycje, które pozwolą na stworzenie naturalnego żywopłotu. Takiego, który będzie w stanie uchronić przed ciekawskimi oczami sąsiada. W tej roli doskonale spisują się różnego rodzaju pnącza. Należy jednak pilnować tego, aby nie były one zbyt bujne. Szczególnie, jeżeli mają się wspinać po delikatnych drewnianych konstrukcjach. Może się bowiem okazać, że z czasem ich waga sprawi, iż całość runie. Pnącza można wykorzystać także na ogrodzeniach i na murach budynków.

Pachnące zioła w małym ogrodzie

Zioła to chyba najlepsza propozycja, którą można umieścić w swoim ogrodzie. Nie tylko tym małym, ale także tym o większej powierzchni. Zioła pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną. Zawsze będzie można je wykorzystać w domowej kuchni. Do wyboru są zioła wieloletnie, które będzie można wykorzystać przez długi czas. Wśród nich można wymienić oregano, lubczyk, miętę, melisę, rozmaryn, szczypiorek, estragon, tymianek. Jeżeli ktoś będzie miał odpowiednio dużo miejsca do dyspozycji, to może także posadzić zioła jednoroczne. Zalicza się do nich bazylia, cząber, kolendra, majeranek, rukola, rzeżucha, koper, trybula.

Zioła w ogrodzie mają jeszcze jedną zaletę. Są w stanie zwabić różne gatunki zwierząt. Całkiem więc możliwe, że ogród stanie się domem dla wielu motyli oraz innych.

Plan na ogród

Mały ogród wcale nie oznacza tego, że nie będzie można spędzać w nim czasu z przyjemnością. Należy mieć jednak odpowiedni plan. Warto zadbać o to, aby całość sobie wszystko narysować na kartce. Wcale nie będzie potrzebny skomplikowany plan architektoniczny. Wszystko można zorganizować samodzielnie, co też będzie w stanie dać ogromną satysfakcję. Nie można jednak zapomnieć o tym, że na planie nie może zabraknąć miejsca na swobodną komunikację. Tak, aby przemieszczanie się po ogrodzie nie stanowiło problemów.

Już od początku wiosny będzie można zabrać się za urządzanie przydomowej przestrzeni, która stanie się piękna.