Wskazówki, które pomogą Ci odnieść sukces na giełdzieRynek akcji jest zmienną bestią. Są dni, kiedy rynek wzrasta, a są dni, kiedy spada. Jeśli jesteś nowy w inwestowaniu i na rynku akcji, może to być przerażające. Nawet doświadczeni inwestorzy denerwują się, gdy widzą, że ich portfel jest zagrożony. Nie oznacza to jednak, że należy unikać giełdy za wszelką cenę. Giełda może być doskonałym sposobem na zwiększenie swojego bogactwa w dłuższej perspektywie, jeśli wiesz, co robisz. Te wskazówki pomogą Ci odnieść sukces w świecie akcji, abyś mógł czuć się pewnie w swoich inwestycjach w przyszłości.

Badania, badania, badania

Jak w przypadku wszystkich inwestycji, musisz zrobić swoje badania. Najlepszym sposobem na to jest inwestowanie w firmy, które rozumiesz. Idealnie, chcesz inwestować w firmy, z których regularnie korzystasz. Jeśli firma traci klientów, możesz być pewny, że ich cena akcji spadnie. Jeśli firma szybko się rozwija, masz duże szanse, że jej cena akcji wzrośnie w dłuższej perspektywie. Alternatywnie, możesz zbadać branże, w które chcesz zainwestować. Na przykład, jeśli chcesz zainwestować w branżę opieki zdrowotnej, powinieneś zbadać różne firmy w tej branży, aby sprawdzić, czy są one dobrą inwestycją. Można to zrobić czytając raporty finansowe, lub można spojrzeć na dane z usług stron trzecich, takich jak S&P Capital IQ lub Bloomberg, aby uzyskać wyobrażenie o tym, jak radzi sobie dana branża.

Dywersyfikacja jest ważna

Jedną z największych rad udzielanych nowym inwestorom jest dywersyfikacja. Jeśli umieścisz wszystkie swoje pieniądze w jednej firmie, będziesz narażony na ryzyko, jeśli coś stanie się z tą firmą. Jeśli ta firma zbankrutuje, stracisz całą swoją inwestycję. Jeśli rozłożysz swoje pieniądze i zdywersyfikujesz, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz wszystko, jeśli coś pójdzie nie tak z jedną z Twoich inwestycji. Idealnie byłoby, gdybyś rozłożył swoje pieniądze pomiędzy różne branże i różne firmy w ramach tych branż. Można również dywersyfikować w ramach tej samej branży, jeśli okaże się, że zainwestowaliśmy zbyt wiele w jedną firmę. Na przykład, jeśli włożysz wszystkie swoje pieniądze w linię lotniczą, możesz stracić wszystko, jeśli ta firma zbankrutuje.

Trzymanie się strategii jest kluczowe

Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest dywersyfikacja portfela, aby chronić się przed ryzykiem. Jednak, aby odnieść sukces na giełdzie, musisz również trzymać się swojej strategii. Na przykład, jeżeli mamy strategię inwestowania w akcje o wysokim ryzyku, powinniśmy się do niej stosować i umieszczać swoje pieniądze w tych akcjach. Jeśli spróbujemy zbytnio zdywersyfikować swój portfel, lokując duży procent środków w akcje o niskim ryzyku, możemy w końcu obniżyć swoje ogólne zyski. Podobnie, jeżeli mamy strategię inwestowania w akcje o niskim ryzyku, powinniśmy ją realizować. Próba umieszczenia dużego procentu środków w akcjach o wysokim ryzyku może skończyć się obniżeniem ogólnych zysków.