sposoby na Lepsze zapamiętywanieIstnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pozwalają w lepszym lub gorszym stopniu zapamiętać takie rzeczy jak pojedyncze cyfry lub długie ciągi numerów, na przykład numery telefonów. To jaki sposób lepiej się sprawdzi zależy już tylko indywidualnie od danej osoby.

Muzyka i zapamiętywanie

Większość ludzi na świecie nie ma pojęcia jak bardzo ważna jest muzyka w procesie zapamiętywania różnego rodzaju faktów. Zapamiętać możemy to, że usłyszeliśmy kiedyś dany utwór i skojarzyć go z konkretnym miejscem lub wydarzeniem. Ludzki mózg jest w stanie zapamiętać rzeczy przez dłuższy czas, jeśli towarzyszy im muzyka. Dlatego wiele firm stosuje muzykę, która leci gdzieś w tle, co pozwala się pracownikom lepiej skupić. Można też zauważyć, że wielu nauczycieli włącza konkretną piosenkę, gdy tylko uczniowie wchodzą do klasy w dzień po teście. To naturalne, że lepiej zapamiętujemy rzeczy, gdy kojarzymy je z czymś innym w naszej głowie, co jest przyjemne, a można się tego jeszcze lepiej nauczyć samemu grając muzykę klasyczną lub instrumentalną. W ten sposób można łatwo powiązać utwór z konkretnym ciągiem cyfr lub właściwą liczbą.

Pałac pamięci

Pałac Pamięci to technika wykorzystująca wizualizacje do przywoływania danych liczbowych. Wizualizacja i wspomnienia są przechowywane w różnych miejscach w mózgu, ale potrzeba dodatkowego bodźca, aby przypomnieć sobie gdzie znaleźć informacje, gdy ich potrzebujesz. Idea Pałacu Pamięci została po raz pierwszy wprowadzona przez Richarda Atkinsona i spopularyzowana przez Joshuę Foera w jego książce “Moonwalking with Einstein”.

Ta technika istnieje od wieków i pochodzi od starożytnych Greków i Rzymian, którzy używali tej techniki do zapamiętywania długich przemówień. W jaki sposób konstruowali swoje Pałace Pamięci? Wyobrażaliby sobie pałac z pokojami, każdy pokój przedstawiał cyfrę lub literę i przechowywali te informacje w poszczególnych pokojach. Pałac Pamięci to metoda zapamiętywania informacji poprzez powiązanie jej z pomieszczeniem w wyimaginowanym budynku.

Inne ciekawe i proste sposoby na zapamiętanie liczb

Oto kilka innych, łatwych i prostych sposobów, które polecają różni eksperci i te sposoby sprawdzają się niezależnie od okoliczności:

1) Stwórz historię: stwórz w myślach historię w której liczby tam występujące mają kluczowe znaczenie dla zakończenia wymyślonej opowieści.

2) Powiąż: powiązanie numeru ze słowem, rymem lub obrazem pozwala skutecznie zapamiętać nawet długi ciąg cyfr.

3) Rymuj: Powtarzaj liczby w rytmicznym wzorze, np. „1, 2, 3” lub „jeden ziemniak, dwa ziemniaki”.

4) Podział na części: Podziel długie ciągi liczb na kawałki po maksymalnie trzy cyfry, a następnie zgrupuj je razem jako jeden element.